Yeniden Sizlerleyiz

Altınyayla’da Güneş Panelleri ile Enerji Üretimi Başladı

altinyaylada-gunes-panelleri-ile-enerji-uretimi-basladi

Altınyayla’da Güneş Panelleri ile Enerji Üretimi Başladı
11 Haziran 2015 Perşembe 12:43

 Sivas İl Özel İdaresi tarafından tarımsal altyapıyı güçlendirmek amacıyla hazırlanan ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın “Tarımla Gelen Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında Altınyayla İlçesi’nde kurulan Güneş Panelleri ile Enerji Üretimi Tesisi elektrik üretmeye başladı.
Tesisin yer teslim törenine İdaremiz Tarımsal Hizmetler Müdürü Fahri Keskin, Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. teknik personelleri, AB Koordinasyon Merkezi personeli ile idaremiz teknik personelleri katıldı.
Toplam 200 KW kurulu güce sahip tesiste; 250 W’lık 800 adet panel, 10 adet 17000W gücünde inverter yer alıyor. Üretilen fazla enerjinin ÇEDAŞ hattına aktarılması için 1 km uzunluğa sahip dağıttım hattı ile 250 KVA güce sahip trafo bulunmaktadır. Tesisin bir diğer özelliği ise uzaktan izleme modülü sayesinde internet ortamında günlük, haftalık ve aylık üretilen enerji değerleri izlenip kayıt altına alınacak. Yılın her ayında enerji üretme kapasitesine sahip tesiste; paneller sayesinde elde edilen elektrik enerjisi, çift yönlü sayaçlar ile üretilen ve tüketilen enerji ayrı ayrı ölçülerek her ay sonunda ÇEDAŞ ile mahsuplaşma yapılacaktır.
Tesisin yer teslim töreninde konuşan İdaremiz Tarımsal Hizmetler Müdürü Fahri Keskin, “Sivas İl Özel İdaresi ile ORAN(Orta Anadolu Kalkınma Ajansı) tarafından Tarımla Gelen Kırsal Kalkınma hibe programı kapsamında, Altınyayla İlçesi’ne güneş panelleri ile enerji üretim tesisi kuruldu. Tesisimiz şu anda enerji üretimine başladı. Tesisimizin toplam kurulu gücü 200 KW’dır. Bu enerji ile Altınyayla Sulama Birliği’nde yer alan 7 adet sulama pompasının enerji maliyetlerini ortadan kaldırıyoruz. Güneş enerjisinden elde edeceğimiz elektrik sayesinde 3 bin dönüm araziyi su ile buluşturacağız. Tesiste yılın her ayında enerji üretilecek. Fazla enerjiyi ise ÇEDAŞ ile yaptığımız protokolle mahsuplaşma yoluna gideceğiz. Ben bu tesisin Altınyaylalı çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Altınyayla Sulama Birliği Başkanı Senati Bıyık ise yaptığı konuşmada; “Tesisin enerji üretmesinde emeği geçen başta Sayın Valimiz Âlim Barut’ta, projenin hayata geçmesinde ve takibinde emeği geçen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan’a, projeyi hazırlayan AB Merkezi Personellerine teşekkür ediyorum. Bu tesisin faaliyete geçmesi ile birlikte çiftçilerimizin yüzü gülecek ve hayat standartları yükselecektir. Daha önce enerji maliyetlerimiz yüksek olduğu için çiftçilerimiz para kazanamıyordu. Bu tesisle çiftçilerimiz para kazanacaktır. Tesisin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Haber okunma sayısı: 590

Haberin etiketleri:

Özel İdare, Sivas


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
6 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
29 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
18503 hit, 7276 ziyaretçi, 8269 ziyaret