Yeniden Sizlerleyiz

“Dilencilik bir ihtiyaç mıdır?”

dilencilik-bir-ihtiyac-midir

“Dilencilik bir ihtiyaç mıdır?”
18 Haziran 2015 Perşembe 12:35

 AHMET ERÇELİK
Zabıta Müdürü Zekeriya Kayalı Ramazan öncesi dilencilik üzerene basın açıklaması yaptı.
Zekeriya Kayalı “Dielnci gerçekten muhtaç olan fakat ihtiyacını karşılayamadığı için dilenmek zorunda kalan kimse değil, dilenmeyi bir hayat tarzı ve meslek Halide getiren, insanların dini,vicdani duygularını sömüren kişilerdir.
Kayalı “Dilencilikte, merhamet başta geliyor. Sanatın bütün inceliği o damarı yakalayıp derin derin sızlatmaktadır.
Dilenciler; Kimsesizlik, yolda kalmışlık gerekçeleri ile vatandaşların kapılarını çalarak,gelip geçen insanların yollarını keserek,caddelerde,sokaklarda cami önlerinde,terminallerde,bazen de kendi çocuklarını cami önlerinde,terminallerde bazen de kendi çocuklarını istismar ederek mal ve para talep ederek dilenmektedirler.
Kimisi de kalem, çakmak, mendil, ayet-i kerimelerin yazılı olduğu kartları vb. insanların vicdani duygularını sömürerek ne verirseniz ona razıyım şeklinde satış yapmaya çalışmakta veya ben dilenci değilim yanlış anlamayın ama eşim, annem, babam vb. hasta, sakat bahaneleriyle sahte hasta raporlarını hasta olduklarına ilişkin inandırıcılıklarını artırmak için kullanarak dilenmektedirler.
Düzenli şekilde dilenen yerel dilenciler olduğu gibi, başka illerden organize bir şekilde gelerek dilenen dilencilerde bulunmaktadır.
Özellikle insanların yardımlaşma duygularını güçlendiği ve dilencilere daha çok yardım edilen Ramazan ayında,,dini bayramlarda,Kandillerde ve Cuma günlerinde dilenmektedirler.Ramazan ayında dilencilerin oranı 2-3 kata varan bir artış göstermektedir.
Dilencilikte mücadele konusunda, halkımızın 3-5 kuruş vererek başımızdan gitsin mantığı ile dilencilere farkında olmadan bir daha gelirsen yine vereceğim şeklinde bir güvence vermesi ve bilmeyerek dilenciyi, dilenciliğe teşvik etmesini gerektirmektedir.
Şunu unutmayalım ki dilencilerin bir çoğu sosyal yardım konularından da yardım almış olmalarına rağmen, bazı dilencilerin üzerinden bir servet veya çeşitli banka cüzdanları çıkmakta, kiminin de araştırıldığın da evlerinin arabalarının olduğu anlaşılmaktadır.
Bazı kimseler dilenciliği kolay para kazanmanın bir yolu olarak görebilmektedir.
Dilencilere zabıta teşkilatının ilgilenmesi bir teamül haline gelmiş olmasına karşılık, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 33 maddesi bu görevi Belediye Zabıtası ve Kolluk güçlerine vermiştir.
Bu kanundan önce ise zabıta yönetmeliklerinde konuya ilgin hiçbir düzenleme bulunmamaktadır.
Bu hafif cezalarla sorunun önüne geçilemeyeceği, çözüm için eğitimden başlayan ve yasal düzenlemelere kadar uzanan geniş yelpazaeli düzenleme ve uygulamaların gerektiği de açıktır.
Halkımızın uyanık olması ve fakirin el açarak halk arasında dilencilik, yapan olmadığını, sadakam olsun diye verdiğimiz paraların beklide gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerekirken bu tür insanlara vererek amacına ulaşmadığını, sizin Allah (c.c.)’ın rızası için verdiğimiz sadakaların belki de Allah (c.c.)’ın razı olmadığı işlerde kullanıldığını halkımızı bilmesi gerekmektedir” dedi.

Haber okunma sayısı: 732

Haberin etiketleri:

Zekeriya Kayalı


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
6 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
29 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
18503 hit, 7276 ziyaretçi, 8269 ziyaret