Yeniden Sizlerleyiz

Kalfalar maharetlerini sergiledi

kalfalar-maharetlerini-sergiledi

Kalfalar maharetlerini sergiledi
16 Haziran 2015 Salı 10:08

 Lokantalarda çalışan ve mesleğinde iki yılını dolduranlar için hem yazılı, hem de uygulamalı sınav yapıldı. Sınavda başarılı olanlara kalfalık belgesi verilecek.
Lokantacılar ve Kebapçılar Odası ve Dr. Sadık Ahmet Mesleği Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen kalfalık sınavında önce, yazlı sınav yapıldı.
Komisyon Başkanı ve aynı zamanda Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Nazmi Yiğit, Dr., Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Yüksel Eğertaş, Haluk Akba, Kenan Şahin ve Hüseyin Coşkundan oluşan komisyon huzurunda yapılan sınav sonrasında bir lokantada uygulamalı sınava geçildi.
Mesleklerinde iki yılını dolduranlar için düzenlenen kalfalık sınavında, adaylar belge alabilmek için mesleklerini uygulamalı olarak gösterdi.
3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununun “Çıraklık Eğitimi Uygulaması Yapılmayan Meslek Dallarında Mesleki Belgelerin Verilmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında yazılı ve uygulamalı sınav yaparak başarı olanlara belge verileceğini ifade eden Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Nazmi Yiğit, meslekte eğitimin çok önemli olduğunu vurgulayarak, kalfa ve usta adaylarının mutlaka yazılı ve uygulamalı sınava tabii tutulduğunu söyledi.
Sınava 40 kişinin katıldığını ifade eden oda başkanı Yiğit, “Bizim sektörde eğitim çok önemlidir. Oda olarak restaurantlarda çalışan kalfa adaylarımızı çok önemsiyoruz. İki yıllık bilgi ve tecrübenin ardından belirli bir sayıya ulaştığında sınav yaparak kalfalık belgesi veriyoruz. Kalfa adaylarımızın sınavlarını yaptık. Daha sonra ise 7 yılını dolduran ustalarımız için ustalık sınavını da yaparak başarılı olanlara ustalık belgesini vereceğiz. Yazılı sınavlarımızı tamamladıktan sonra kalfa adayları uygulamalı olarak yaptıkları yemek çeşitlerini sergiliyorlar. Komisyon olarak yapılan yemeğin sunumuna, lezzetine ve tadına bakıyoruz ve ona göre değerlendirme yapıyoruz. Yapmış olduğumuz sınavdan ve uygulamadan başarılı olanlara kalfalık belgesini vereceğiz. Desteklerinden dolayı komisyon üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.


Haber okunma sayısı: 655

Haberin etiketleri:

Lokantacılar


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
6 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
29 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
18503 hit, 7276 ziyaretçi, 8269 ziyaret