Yeniden Sizlerleyiz

Rap Müzikte Sivas Rüzgarı

rap-muzikte-sivas-ruzgari

Ünlü Rap müzik sanatçısı Eko Fresh (Ekrem Bora) “Sivas’ın Yollarına rap versiyon” klip yaptı.
22 Eylül 2014 Pazartesi 15:47

 İnternet ve Müzik kanallarında büyük ilgi gören Eko Fresh (Ekrem Bora) aynı zamanda Alman vatandaşı olan Sivaslı bir sanatçıdır.

Sivas’ın yollarına için “Orient Express” adı parçası için bir klip çeken Eko Fresh kilibinde Almanya’dan Kayseri’ye gelişi ve oradan Sivas’ta geçiş görüntüleri yer alıyor. Kilipte ayrıca Sivas’ın caddeleri ve sokak görüntülerinin yanı sıra tarihi yerleri ve eşsiz güzellikte ki Sivas Manzaralarında yer veren sanatçının klipi yoğun ilgi görüyor.

 

 Eko Fresh (Ekrem Bora)  Kimdir?

Eko Fresh (asıl adı Ekrem Bora) (d. 1983, Mönchengladbach, Almanya) Türk asıllı Alman vatandaşı bir rapçidir. Kökeni Sivas'tır. 

Müziğe başlamadan evvel Mönchengladbach'da ayakkabı mağazasında çalışmıştı. Rap müziğine 1998 yılında başladı. Bu tarihte Berlin'de katıldığı bir konserde Kool Savaş'ın dikkatini çekti. Kool Savaş'ın kendisini Berlin'e davet etmesinin ardından Kool Savaş ile birlikte ”König von Deutschland” adlı bir EP yayımladı.Eko Fresh çok tuttu ve meşhur oldu.Ancak ardından Kool Savaş'ın Eko Fresh'i kıskanmasından dolayı araları açıldı. Her fırsatta Türk olduğunu belirten Eko Fresh bunu belirten hareket ve giysilerden asla kaçınmamış, aslını unutmamış, inkar etmemiştir. Türkçe İntro şarkısında Adım Ekrem Bora ama artist değilim, süperstarım memleketim Sivas der. Röportajlarinda rapi hayata olan bağlılığı olarak değerlendirdi.

 

Eko Fresh'in “ich bin jung und brauche das geld” (Ben gencim ve paraya ihtiyacım var) parçası ise Kool Savaş ile aralarındaki bağın tamamen kopmasına sebep oldu, sonradan Eko Fresh SONY BMG şirketiyle sözleşme imzaladı ve solo albümünün çalışmalarına orada devam etti, iki albüm daha çıkardı. “Dünya dönüyor” l.O.V.E. 2004 senesinde Eko Fresh kendi plak şirketini kurdu. ” German Dream Entertainment” bu şirkette de Eko Fresh'in yanı sıra Kay One, Summer Cem, Capkekz ve Kingsize'in sözleşmeleri bulundu.Eko fresh 2004 senesinde comment için önerildi ama ödül rakibi Sido ya gitti.

 

Eko Fresh bundan başka şarkı sözü yazarlığıyla da tanınmıştır. Popçu Yvonne Catterfeld için ” du hast mein herz gebrochen” adlı parçayı yazmıştır. Anti Garanti grubunun ( eko fresh, summer cem) solo albümünde de bu parça vardır. Albümün adı Make Y´all bounce. 1 Mayıs 2005 yılında bir konserinde kafasına şişe atan bir hayranı Kool Savaş hayranı çıkmıştır.Eko Fresh bu olaydan dolayı dövme taşıyor. Konserin devamında kavga da vardı. Valezka ve Eko Fresh 2005 senesinin sonunda uzun süren bir ilişki sonrası ayrıldılar. 2006 senesinde Ekrem, Bushido'nun Nemesis ve Vendetta parçalarında da yer almıştır. 2 Haziran'da Bushido ile feati olan single çalışması Gheddo'yu, 23 Haziran'da da Hartz IV albümü çıkmıştır. 18 Ocak 2006 senesinde ersguterjunge ile sözleşme imzalamıştır. German Dream Entertainment şirketi Eko Fresh tarafından devam ettirilecektir. 2010'da Was Kostet Die Welt? albümünü çıkarmıştır.

 

Ayrıca Eko Fresh Türk Rap Müziğinin öncülerinden Killa Hakan ve Ceza ile birlikte çalışmalar yaparak kendini Türk halkına tanıtmıştır. Killa ile beraber söylediği Her şey Yolunda adlı parçayla Sivas'lı olduğunu belirten şarkı sözlerini Türkçe söylemiştir. Ceza'nın Rapstar ve Killa Hakan'ın Volume Maximum albümlerinde birçok şarkıya katkıda bulunmuştur. Bushido ile yaptığı Gheddo adlı parçayla Almanya'da belli kitlelere ulaşmıştır. Gheddo adlı parçayı Killa Hakan, Summer Cem, Ceza Türkçe okuyarak Türkiye'de de geniş kitleler kazanmıştır.

 

Son olarak töre cinayetlerine KÖLN KALK EHRENMORD adlı parçasıyla değinmiş, ülke basınında geniş yer bulmuştur.

 


Haber okunma sayısı: 1146

Haberin etiketleri:

Eko Fresh


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
6 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
29 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
18503 hit, 7276 ziyaretçi, 8269 ziyaret