Yeniden Sizlerleyiz

“Görmek İnanmaktır”

gormek-inanmaktir-

“Görmek İnanmaktır”
23 Mayıs 2015 Cumartesi 10:06

 Gözlükçüler ve Otisyenler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Gözlükçü Taylan Küçüker yazılı bi basın açıklaması yaparak “Görmek İnanmaktır” dedi.
Gözler adeta beynin bir uzantısı bir parçası gibi çalışır. Gözlerimiz vücudumuzun Dünya’ya açılan penceresidir. Hayatı gözlerimizle algılarız. Öğrendiklerimizin %80 nini gözlerimizle sağlarız. En güzel sözler en güzel şiirler, en güzel atasözleri gözler üzerine söylenmiştir.
Gözlük cam ve çerçevesi her türlü kontak lens yasa gereği hekim reçetesi ile sadece optisyenlik müesseselerinde satılan ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen tıbbi cihazdır.
Reklamı ve e-ticaret yolu ile internet üzerinden satışı yaşatır.
Cumhuriyet mesleğimize olan değer ve önemi vermiştir. İlk özel meslek kanunumuz 1940 da yasalaşmıştır.
1992 de ilk Optisyenilk programı Sivas’ta eğitime başlamıştır. Geldiğimiz süreçte Okul sayısı 40 ‘ı aşmış, her yıl 2300 den fazla optisyen bu okullardan mezun olacaktır. Gelecekte en büyük mesleki problemimiz bu mezun olan optisyenlerin istihdamı olacaktır. Mezun sayılarının artırılması ile amaçlanan sermaye zincirleri için çok ucuz iş gücü sağlamaktır. Mesul müdürlük sistemi Türkiye’ye uygun değildir. Meslektaşın içleştirilmedir. Sağlığın piyasalaştırılmadır. Kontenjanların mutlaka sınırlandırılması gerekir. Aksi takdirde sürdürülebilir ve kontrol edilebilir olmaktan çıkar.
Yasa gereği sattığımız optik görme gereçleri maalesef yetkisiz kişiler tarafından satışının yapılması devam ediyor. Hazır okuma gözlükleri işporta ‘da, gözlük çerçeveleri, kontak lensler internet ortamında Pazar buluyor. Ürün takip sisteminin gerçekleştirmesi ile bu yetkisiz kişilerin satışlarının en aza ineceğine inanıyordur ve destekliyoruz. İnternet sitelerine ürün tedariki yapan firmaların kasım 15 den sonra Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması ve senede iki kez denetlenme sinide çok olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. İnternet optisyenlik müessesesi değildir.
Her yıl %9 enflasyon ve artan döviz fiyatları sebebiyle işletme giderlerimiz ve ürün girişlerimiz misli ile artarken 10 senedir gözlük sağlık yardımlarında bir iyileştirme yapılmadı. Çerçeve hakkediş süresi 3 seneden iki seneye indirilmeli ,cam numarası 0.25 D değiştiğinde ödenmelidir. Bu sınırlamaların tasarruf adına yapılması doğru değildir.
Net ve berrak görüş Trafik kazalarını azaltır. her yıl resmi rakamlara göre 20 milyar mal ,kurtuluş savaşı şehitlerimizin sayısından fazla can kaybı yaşanmaktadır. Görmeyen çocuk öğrenemez. Gözlük çağdaş bir toplum inşa etmenin yegane anahtardır. detaylı ve net görüş üretimi ve iş verimliliğini artırır. Sürekli düzenli muayene bir anlamda koruyucu sağlık hizmeti sunumu görevi sağlar. Körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine imkan verir.
Sahte güneş gözlükleri denetimden uzak her yerde satışı yapılabiliyor. İşporta gözlüğü Türkiye’de bir halk sağlığı problemine dönüşmüştür. Güneş gözlükleri ile ilgili olarak yasal düzenleme ve her türlü denetim ve kontrolünün Sağlık Bakanlığı eliyle yapılması gerekir.
Sağlık hizmeti sunan bir sağlık mesleği mensuplarının oda ve birliğinin olmaması çok büyük bir eksikliğimizdir.
Sermayenin Defakto reklam girişimleri aralıksız sürüyor. İlaç ve tedavi kapsamında tıbbi cihaz olan gözlüğün reklamının yapılması çeşitli sağlık problemlerine sebep olur. Kısıtlı kamu sağlık bütçesinin artmasına israfına ve haksız rekabete neden olur.
Bütün olumsuzluklarına rağmen 23 gözlükçü derneğini gönüllülük üzerine birleştirilerek derneklerin üst yapılanma modeli olan meslek kuruluşu konfederasyonunu muzun kurulması önemli bir çalışmadır.
3 gözlükçü kooperatifimizin faaliyeti iktisadi güvencemizdir.
Konfederasyonumuz ve Kooperatiflerimiz mesleki geleceğinizin güvencesidir.

Haber okunma sayısı: 607

Haberin etiketleri:

Taylan Küçüker


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
6 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
29 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Toplam:
18503 hit, 7276 ziyaretçi, 8269 ziyaret