Yeniden Sizlerleyiz

"Gözlük çağdaş ve modern bir toplum inşa etmenin anahtarıdır"

gozluk-cagdas-ve-modern-bir-toplum-insa-etmenin-anahtaridir

"Gözlük çağdaş ve modern bir toplum inşa etmenin anahtarıdır"
05 Mayıs 2015 Salı 09:27

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Gözlükçü Taylan Küçüker yazılı bir basın açıklaması yaparak “Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) gözlük camı ve çerçevesi için sigortalılara yaptığı yardımı kaldıracağı şeklindeki söylentinin asılsızdır, gerçeği yansıtmamaktadır” dedi
Küçüker, “Gözlük cam ve çerçevesi hekim reçetesi ile sadece optisyenlik müessesinde satışı yapılabilen tıbbi cihazdır. Geri ödeme kapsamındadır ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilmektedir. Reklamı ve internet üzerinden satışı da yasaktır.
Bazı sermaye çevrelerince tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilişkilendirilerek ve gözlüğün tedavi kapsamında olmadığını iddia ederek refraksiyon kusurlarını kompanse eder söylemleri ve girişimleri ile gözlük ödemelerinin kaldırılacağı yönünde sürekli yaptıkları girişimler bir netice vermemiştir. Devletin yaptığı yardım bir anlamda koruyucu sağlık hizmetidir. Bu sayede körlüğe neden olacak hastalıkların erken teşhisine imkân verir. 6 yaşına kadar 50 tl lik basit bir gözlükle şaşılık tedavisi yapılabilir. İlerleyen dönemde tedavi cerrahidir. Cerrahi işlem pahalı ve risklidir. Devletin yaptığı gözlük sağlık yardımları sosyal devlet olmanın gereğidir.
Sağlık Bakanlığında göz hekimlerinin katılımı yapılan komisyon toplantısında gözlüğün ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği kararı alınmıştır. Bu karar optik sektöründe takdirle ve memnuniyetle karşılanmıştır. Bu kararla gözlüğün kontak lenslerin reklamlarına ve internet üzerinden satışına da yasak getirilmiştir.
Asılsız gözlük ödemeleri kaldırılıyor haber ve dedikoduları mesleğimiz ve meslektaşlarımız arasında huzursuzluk yaratarak mesleki saygınlığı ve itibarı zedelemektir. Meslektaşlarımızın ve vatandaşlarımızın bazı sermaye ve zincirlerinin yaptığı bu tür söylemlere itibar etmemelerini tavsiye ederiz.
İlaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen gözlük sağlık yardımları ilerleyen dönemde de devam edecektir.
Artan döviz fiyatları yılda %9 luk ortalama enflasyon 10 senedir değişmeyen yardımları Devletin imkânları oranında iyileştirme sağlanmasını zorunlu hale getirmiştir.
Gözlük kullanımı trafik kazalarını azaltır. İş verimliliğini artırır. Eğitim ve öğretimdeki öğrencilerimizi daha başarılı kılar. Koruyucu sağlık hizmeti görevi yapar. Özetle. Gözlük çağdaş ve modern bir toplum inşa etmenin anahtarıdır” dedi.

Haber okunma sayısı: 554

Haberin etiketleri:

Taylan Küçüker


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
2 hit, 2 ziyaretçi, 2 ziyaret
Bu ay:
50 hit, 23 ziyaretçi, 23 ziyaret
Toplam:
18466 hit, 7260 ziyaretçi, 8253 ziyaret