Yeniden Sizlerleyiz

Gözlükte e-reçete

gozlukte-e-recete-

Gözlükte e-reçete
21 Mayıs 2015 Perşembe 09:08

 Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu yönetim kurulu Üyesi Eczacı Gözlükçü Taylan Küçüker yazılı bir basın açıklaması yaparak gözlükte e-reçete uygulamasının başlayacağını bildirdi.


Küçüker, “Gözlük reçete de artık elektronik ortamda, e-reçete uygulaması nihayet başlatılıyor.
SGK, Medula optik reçete ve raporlarının elektronik ortama dönüştürülme çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Pilot uygulama 20.05.2015'den (yarın) itibaren tüm yurtta başlıyor. 15.06.2015 tarihinden itibaren ise manuel optik raporu ve reçetesi kabul edilmeyecek.Gözlük reçete de artık elektronik ortamda, e-reçete uygulaması nihayet başlatılıyor.
SGK, Medula optik reçete ve raporlarının elektronik ortama dönüştürülme çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Pilot uygulama 20.05.2015'den (yarın) itibaren tüm yurtta başlıyor. 15.06.2015 tarihinden itibaren ise manuel optik raporu ve reçetesi kabul edilmeyecek.

Pilot çalışma süresince Sağlık Hizmet sunucuları tarafından düzenlenen optik reçetelerinin manuel (kağit)olarak düzenlenmesi işlemine devam edilecek, 15.06.2015 tarihi itibariyle optik e-reçete uygulamasına gerçek ortamda geçildiğinde manuel (kağıt) reçete tamamen kaldırılacak.

Üyelerimiz, teşhis, isim, soy isim, dr, hastane bilgileri, reçete yazım hataları vs yüzünden, imzaladıkları optik protokol gereği yüksek para cezaları kesintilerle karşılaşmaktadır. E-reçete uygulaması, Medula işlemlerini daha sade ve doğru yapılmasına imkân sağlayacak istismarları önleyecektir. İlaçta başlatılan böyle bir uygulamanın optik sektöründe başlatılması, aynı zamanda mesleğimize olan güven saygı ve itibarı da artıracaktır. Hak sahipleri de daha güvenli ve hızlı bir sağlık hizmeti sunumu alacaklardır. Bürokratik işlemler en aza indirgenecektir. Hastalara verdiğimiz gözlükler, TİTUBB kayıtlı, TC Sağlık Bakanlığı tarafından tedarikçiden hastaya ulaşana kadar takibi yapılan standardı yüksek (optik) tıbbi cihaz ürünlerdir.

Hastalara verilecek şifrenin e -reçete örneğine baskılı olarak verilebilecek bir düzenlemeyi talep ediyoruz ..Bu uygulama medula kesintilerinde sağlık hizmet sunumunun aksamaması için harf ve sayı karakterlerinin yanlış algılanmasını önleyecektir. Örneğin sıfır ile O harfi "S" ile 5 rakamı vb elle yazıldığında karışmaktadır.Demo bir reçete ile şifre birlikte baskılı olarak hastaya verilmelidir bu şekilde uygulamaya geçilmesi aynı zamanda yönlendirmenin de önüne geçecektir.

Gözlük Çerçevesi, her türlü kontakt lens(Kozmetik, numaralı ) geri ödeme sisteminde bulunan, hekim reçetesi ile sadece optisyenlik müesseselerinde satılabilen ilaç tedavi kapsamında tıbbi cihazdır. Reklamı internet üzerinden satışı yasaktır. Ürün takip sisteminin başlatılması ile de yetkisiz kişilerin ve sahte ürünlerin satışının önüne geçilecektir” dedi.

Haber okunma sayısı: 867

Haberin etiketleri:

Taylan Küçüker


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
2 hit, 2 ziyaretçi, 2 ziyaret
Bu ay:
50 hit, 23 ziyaretçi, 23 ziyaret
Toplam:
18466 hit, 7260 ziyaretçi, 8253 ziyaret