Yeniden Sizlerleyiz

Olmaya devlet; cihanda bir nefes sıhhat gibi..

Coşkun Gökkuş

Coşkun Gökkuş

E-Posta : 58np900@facebook.com

Olmaya devlet; cihanda bir nefes sıhhat gibi... (Kanuni Sultan Süleyman)
Her şeyin başı sağlıktır. Sağlıklı olmadan hiçbir spor yapılmaz.
Sportif aktivite sırasında veya takip eden saatler içinde herhangi bir travma olmaksızın gerçekleşen ölümlere Sporda Ani Ölüm denir. “Sporda Ani Ölüm” kavramı “Sporda Ani Kardiyak Ölüm” ile de adlandırabiliriz. Çabuk yorulma, kalp çarpıntısı, hipertansiyon, kolestrol ve trigliserid yüksekliği, doğumsal kalp rahatsızlığı olan sporcular, egzersiz sırasında ya da sonrasında bayılma, baş dönmesi ve göğüs ağrısı şikayeti olan sporcular ile ailesinde ya da yakın akrabalarında kalp problemlerine bağlı ölüm ya da 50 yaşından önce ani ölüm vakası olan sporcular risk altındadır.
Kamerunlu mili futbolcu Foe’nin, Portekiz’in Benfica takımında oynayan Macar futbolcu Miklos Feher’in ölümü ve Türkiye’de ise 17 yaşında bir lise öğrencisinin halk oyunu yarışması sırasında ani kalp durması sonucu yaşamını yitirmesi sporda ani ölümlere birer örnektir. Ayrıca Zara Dernek Başkanı Süleyman (Demir) Şahin ve Zaraspor yöneticisi Tuğrul Mercan’ın halısahada kalp krizi geçirerek vefat etmeleri verilebilecek en taze örneklerdendir.
Sporcu lisans muayeneleri riski azaltmakla birlikte ölümleri engellemek için yeterli değildir. Ciddi anlamda rahatsızlığına teşhis konulan sporcular müsabakalardan ve antrenmanlardan men edilirler.
Spor kaynaklı ölümler, diğer ölüm nedenleri ile karşılaştırıldığında (trafik kazaları, yangın, deprem, ev kazaları vs...) basına yansıdığı kadar ciddi boyutlarda yaşanmaz.
Korkulacak düzeyde olmasa bile spor kaynaklı ölümleri sahada alınacak tedbirler ile azaltmak söz konusu değildir. Kulüpler sporcularının sağlık taramalarını, detaylı fiziksel muayenelerini ve elektro kardiyofilerini, ortopedik kontrollerini önemle ve devamlı yaptırmalıdırlar.
Spor sahalarında ilkyardım konusunda deneyimli sağlık personeli ile, donanımlı ambulans veya acil durum ekipmanı (defibrilatör) bulundurmak gereklidir.
Unutmayalım ki sporcuda her şeyden önce insandır...!
En başarılı sporcular sağlıklı sporculardır.
Sporcu muayenesi spora yeni başlayanlarda sezon öncesi dönemde ve özelikle 35 yaşın üzerindeki sporcularda mutlaka yapılması gerektiğini biliyor muydunuz?

İzlenme: 1003 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SİVAS - HAVA DURUMU

SIVAS

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
2 hit, 2 ziyaretçi, 2 ziyaret
Bu ay:
50 hit, 23 ziyaretçi, 23 ziyaret
Toplam:
18466 hit, 7260 ziyaretçi, 8253 ziyaret